[chooze:gallery;value:36356]
Zatím stále není jasné, kdo za brutálním útokem v Dagestánu stál. "Můžeme se pouze dohadovat na základě jednak těch kusých informací, které máme,a jednak můžeme usuzovat podle modu operandi, to znamená, jakým způsobem k těm útokům došlo.Jednalo se zjevně o koordinovanou akci, která probíhala na více místech najednou.Jestli to jsou přímo nějaké místní džihádistické skupiny,nebo jestli to jsou část nějaké širší mezinárodní sítě, to uvidíme s odstupem," uvedl politolog z katedry Ruských a východoevropských studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jan Šír.
Spekuluje se o tom, že za útoky mohl stát Islámský stát. Jenže jak Šír poznamenal, v majoritně muslimské oblasti působí i jiné džihádistické skupiny, a to i domácí. "Tyto strukturyjsou samozřejmě napojeny i na národně osvobozenecké hnutí,protože severní Kavkaz je vnímán řadou tamních obyvateljako násilně vtělen do Ruska, kde o ruskou kontrolu mírně řečeno nestojía rádi by se z ní vymanili. Dagestán je dominantně muslimskýa ruská populace tam činí nějaká tři procenta a Židů je tam naprosté minimum," přiblížil Šír.
[chooze:article;value:561618]
Ruská vláda se také musí potýkat se slábnoucím vlivem v těchto periferních oblastech federace. "V případě uplatňování a udržování kontroly nad touto neruskou periferií samozřejmě Moskvavelice často sází na to, že podporuje tu momentálně nejsilnějšíklanovou skupinu, která tam vládne. Aby to dobře působilo naveneka nevzbuzovalo otázky, tak je pochopitelné, že si příslušníci toho klanu nechají dát nálepku Jednotného Ruskaa navenek se přetvařují jako loajální vůči těm stávajícím pořádkůmvčetně osoby Vladimira Putina. O tom, jak reálně to tamv těch mocenských vztazích funguje, to neříká vůbec nic," ujasnil Šír.
Šír také poukázal na to, že po útoku na Ukrajinu roste napětí mezi Dagestánci a centrální vládou v Moskvě. Mobilizace pro ruskou armádu dopadá nejvíce právě na periferie, navíc, jak uvedl Šír, Dagestánci nemají s Ukrajinci žádné spory.
"Dost dobře nechápou, proč by měli chodit umíratza nějaké velké imperiální geopolitické zájmy Moskvyna území státu, který jim nic špatného neudělal. Takže ruská válka proti Ukrajině samozřejměpod povrchem vyvolala celou řadu napětí," uzavřel Šír. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.